IDEA FESTIWALU

logo

Świat przepełniony jest ideami, które mogą się przekształcić w TOTALITARYZMY.
Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Totalitaryzm to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim losy zwykłych ludzi. Takich, jak my.
To narastająca przemoc systemu oraz walka ludzi o wolność i godność. To żywe scenariusze, które nie chcemy, żeby kiedykolwiek się powtórzyły.

W historii Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno - Hitler, Stalin, ustrój komunistyczny - wiąże się z ofiarami, ludzkimi tragediami. Dlatego chcemy stworzyć przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulać obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.

W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej postanowił inaugurować międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia”, którego tematyka będzie obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.
Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji i o problemie totalitaryzmu.

Zaprezentowanych zostanie 10 filmów konkursowych oraz 4 obrazy pozakonkursowe.
Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą spotkania tematyczne z reżyserami, producentami, historykami oraz ludźmi kultury i sztuki.

Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”!Wstęp wolny!

Koniecznie zarezerwuj miejsce i zdobądź wyjątkowy Pakiet Widza – zestaw wydawnictw IPN!

PATRONI MEDIALNI:

trojka
tvp
dorzeczy
dzieje

Filmy konkursowe

Noc Ojca

13:00, 25 października

(Reż.: Davis Simanis jr., 2018, 90 min.)

Žanis Lipke był całkowicie zwyczajnym łotewskim pracownikiem fizycznym, z bagażem codziennych zmartwień i problemów. Jednak gdy tylko niemiecki reżim okupacyjny rozpoczął krwawe represje wobec Żydów, Žanis podjął trudną decyzję o ich ratowaniu. Decyzję, która mogła okazać się śmiertelna nie tylko dla niego, ale także dla jego rodziny.

Nagrody:

Łotewska Nagroda Filmowa 2018 w kategoriach: Najlepszy Reżyser, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Aktor Drugoplanowy. Łotewski kandydat do Oscara 2019 Festiwal Filmowy w Haifie 2019 - Najlepszy Film Zagraniczny Festiwal Filmowy w Moskwie 2019 - Nagroda Rosyjskiej Federacji Klubów Filmowych

Women of the Gulag

20:15, 23 października

(reż.: Marianna Yarovskaya, 2018, 53 min.)

Zbiór wyjątkowych i szczerych wywiadów z kobietami, które przeżyły represje Stalina w latach 30-tych XX wieku. Kręcony przez pięć lat, a jego sześć bohaterek znalazło się w najbardziej różnorodnych i odległych zakątkach byłego Związku Radzieckiego - na Uralu, Dalekim Wschodzie, w Suchumi i Obwodzie Moskiewskim. Dziś kobiety te mają ponad osiemdziesiąt lat, ale nadal żyją i dla każdej z nich bardzo ważne było opowiedzenie własnych tragicznych historii przepięknie przeplecionych obrazami natury

Nagrody:

Oscar 2019 - Nominacja w Kategorii - Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny Hongkong Documentary FF 2019, Krytyków Filmowych Vyborg FF 2019 - Publiczności i Specjalna Jury Reykjavik FF 2019 - Najlepszy Dokument Krótkometrażowy Rilfa Regna FF (Kanada) 2019 - Najlepszy Dokument Międzynarodowy EBS Documentary FF Seul - Publiczności Changing Face FF (Australia) 2019 - Najlepszy Film Dokumentalny

I see red people

11:00, 24 października

(reż. Bojina Panayotova, 2018, 85 min.)

Kiedy w 1989 r. opadła żelazna kurtyna, Bojina miała osiem lat. Niedługo potem jej ojciec, artysta, przeprowadził się z nią z Bułgarii do Paryża, gdzie zamieszkali na stałe. Dwadzieścia lat później Bojna sama wraca do Sofii, dokumentując cała tę wyprawę. Wyczuwa, że w jej rodzinie jest coś niewypowiedzianego… Bojina zaczyna stawiać rodzicom niewygodne pytania. Dowiaduje się, że jej ojciec sprzedał swoje obrazy członkom tajnej służby. To wystarcza, aby Bojina zaczęła coraz bardziej zagłębiać się w historię swojej rodziny, analizując prywatne sekrety odkrywa prawdę o realiach życia w dawnej Bułgarii.

Nagrody:

na festiwalach m.in.: FF w Berlinie 2018, Sofia International FF 2018, FF w La Rochelle 2018, FF w Sztokholmie 2019, FF w Sarajevie 2019, FF w Sevilli 2019, Astra Film Festival 2019

Mała Towarzyszka

20:05, 22 października

(reż.: Moonika Siimets, 2018, 99 min.)

Estonia. Początek lat 50-tych. Pewnego dnia, funkcjonariusze NKWD przeszukują mieszkanie rodziny małej Leelo. Gdy znajdują zakazaną flagę Estonii, matka dziewczynki zostaje aresztowana. Leelo nie rozumie, dlaczego do tego doszło. Zapamiętuje jednak ostatnie słowa matki o tym, że jeśli będzie dobra, ona szybko powróci. 6-latka stara się spełnić daną obietnicę, lecz w świecie pełnym dwuznaczności i trwającej wojny, nie zawsze wiadomo, co to znaczy być dobrym.

Nie obchodzi mnie czy (..)

14:35, 25 października

(reż.: Radu Jude, 2018, 140 min.)

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” – słowa wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu w rumuńskiej Radzie Ministrów latem 1941 r., rozpoczęły eksterminacje ludności żydowskiej. Fabuła filmu, który tytuł zaczerpnął ze słów Antonescu toczy się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję tzw. Masakry Odesskiej z 1941 roku, kiedy to po wyzwoleniu Odessy przez rumuńską armię doszło w mieście do hekatomby ludności żydowskiej.

Nagrody:

FF Karlove Vary 2018: Najlepszy film, Nagroda Specjalna Label Europa Cinemas; Najlepszy Film FF w Mińsku 2018; Najlepszy Film FF w Lizbonie 2019; Rumuńska Nagroda Filmowa Gopo w kategorii - Najlepszy scenariusz 2019, Najlepszy aktor drugoplanowy 2019, rumuński kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Fabularny Film Obcojęzyczny 2019

Milcząca Rewolucja

10:00, 25 października

(reż.: Lars Kraum, 2018, 111 min.)

Dwaj przyjaciele z NRD-owskiego miasteczka Stalinstadt, wyjeżdżają czasami do kina w Berlinie Zachodnim. Przed jednym z seansów oglądają kronikę filmową, gdzie pojawiają się informacje o ofiarach powstania węgierskiego, jakie wybuchło w Budapeszcie przeciwko socjalistycznemu systemowi. Poruszeni młodzi chłopcy opowiadają całą historię następnego dnia w klasie i proponują uczcić poległych Węgrów minutą ciszy. Ta niewinna minuta ciszy będzie miała dla młodych ludzi brzemienne w skutkach konsekwencje.

Nagrody:

Nagroda za Reżyserię FF w Monachium 2018, Niemiecka Nagroda Filmowa 2018 - Nominacja w kategorii Najlepszy Film Fabularny, Nominacja w kategorii Najlepszy Reżyser na festiwalach, m.in.: FF w Berlinie 2018, FF w Edmonton w 2018 r.

Balon

13:15, 24 października

(reż. Michael Herbig, 2018, 129 min.)

Dramat historyczny obrazujący historię dwóch niemieckich rodziny, które realizują plan ucieczki z Niemiec Wschodnich. Wspólnie konstruują balon i dokonują nieudanej próby przedostania się nim za zachodnioniemiecką granicę. Stasi znajduje ślady próby ucieczki i natychmiast rozpoczyna dochodzenie. Rodziny rozpoczynają dramatyczną walkę z czasem i próbują zbudować nowy balon…

Nagrody:

Nagroda Publiczności FF w St. Louis 2019, Nagroda dla Najlepszego Filmu Zagranicznego FF w St. Louis 2019, Nagroda Publiczności Filmfest Waszyngton 2019

Zakazany

16:35, 24 października

(reż. Roman Brovko, 2019, 105 min.)

Film o życiu i tajemniczej śmierci jednego z najbardziej wpływowych poetów lat 60. XX wieku, obrońcy praw człowieka, bohatera Ukrainy Wasyla Stusa. Zakazany przez cenzurę, więziony tysiące kilometrów od Ukrainy, bez prawa do pisania, bez prawa kontaktu ze światem zewnętrznym, nadal pozostaje zagrożeniem dla istnienia systemu totalitarnego. W 1985 r. Heinrich Böll wystąpił o uhonorowanie Stusa literacką Nagrodą Nobla. System robi wszystko, aby przekonać poetę do współpracy.

Ułaskawienie

21:10, 24 października

(reż. Jan Jakub Kolski, 2018, 100 min.)

Żołnierz AK Wacław "Odrowąż" Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, rodzice postanawiają pochować syna w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Ich podróż staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Nagrody:

Złote Lwy 2018, Najlepszy scenariusz - Jan Jakub Kolski, Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca - Grażyna Błęcka-Kolska, Najlepsze kostiumy - Monika Onoszko

List z Masanjia

17:00, 23 października

(reż.: Leon Lee, 2018, 76 min.)

Film dokumentalny o napisanym odręcznie liście, który został znaleziony kilka lat temu w pudełku z zabawkami. Zestaw wyprodukowano w chińskim obozie pracy przymusowej, szczególnie znanym z pracy niewolniczej i tortur. To niesamowite odkrycie stało się początkiem wydarzeń, które ujawniły przerażające naruszenia praw człowieka i zainspirowały zmiany w Państwie Środka.

Program

22 października

17:00 - 17:15
Otwarcie
17:15 - 18:45
Dyskusja: Historia i totalitaryzmy we współczesnej kinematografii
18:50 - 19:20
Film 20-40-20- pozakonkursowy
19:20 - 20:00
Rozmowa z twórcami filmu "20-40-20"
20:05 - 21:45
Film MAŁA TOWARZYSZKA (99 min.)
21:50
ZAKOŃCZENIE

23 października

17:00 - 18:16
Film LIST Z MASANJIA (76 min.)
18:16 - 19:00
Spotkanie: W przedsionku totalitaryzmu? Białoruś 2020
19:05 - 19:35
Film JOURNEY TO THE GULAG (30 min.)- pozakonkursowy
19:35 - 20:15
Spotkanie z twórcami filmu "JOURNEY TO THE GULAG"
20:15 - 21:08
Film WOMEN OF THE GULAG (53 min.)
22:00
ZAKOŃCZENIE

24 października

11:00 - 12:25
Film I SEE RED PEOPLE (85 min.)
13:15 - 15:25
Film BALON (129 min.)
15:30 - 16:30
"Autostopem po byłym ZSRS" - Spotkanie z podróżnikiem Michałem Paterem, twórca "Autostopem na koniec świata" (60 min.)
16:35 - 18:20
Film ZAKAZANY (105 min.)
18:20 - 18:50
Spotkanie z reżyserem filmu "Zakazany" - Romanem Brovko
19:00 - 20:00
Film POLMISSION (56 min.) - Premiera- pozakonkursowy
20:00 - 21:00
Rozmowa z twóracmi filmu "Polmission"
21:10 - 22:50
Film UŁASKAWIENIE (100 min.)
22:50
ZAKOŃCZENIE

25 października

10:00 - 11:51
Film MILCZACA REWOLUCJA (111 min.)
12:00 - 12:20
Film MARSZ CIENI (20 min.)- pozakonkursowy
12:20 - 12:50
Panel dyskusyjny
13:00 - 14:30
Film NOC OJCA (90 min.)
14:35 - 16:55
Film NIE OBCHODZI MNIE… (140 min.)
16:55 - 17:00
Zamknięcie
17:00
OFICJALNE ZAMKNIĘCIE POKAZÓW FESTIWALOWYCH
(22) 635 30 78 lub przez e-mail: kontakt@kinomuranow.pl.

Pula miejsc została wyczerpana. Niestety nie przyjmujemy już nowych zapisów.

O dostępne wejściówki na seanse prosimy dowiadywać się w kasie kina Muranów pod numerem tel.(22) 635 30 78lub przez e-mail:kontakt@kinomuranow.pl.